מיהו מטבע Libra של facebook? כל מה שצריך לדעת עליו.

אהבתם את התוכן? הנה כפתורי שיתוף 👇👇

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מיהו המטבע המסתורי שפייסבוק הנפיקה? ואיך הוא קשור לביטקוין?

במאמר זה ננסה להסביר מה זה מטבע ליברה? מה מטרתו ולמה הוא קיים? למה פייסבוק צריכה בכלל מטבע ומה הוא שונה מהביטקוין או כל מטבע אחר… 

ראשית כדי להבין מיהו ליברה ומה מטרתו נצטרך להיזכר קצת בהבנה מה זה ביטקוין : הביטקוין שנולד ב 2008 מיד לאחר משבר הסאבפריים (שוק הנדל"ן בארה"ב) ומטרתו הייתה לקרוא תיגר על הכלכלה האמריקאית. הביטקוין הוא מטבע מבוזר שאין לו בעלים, כל אחד יכול להיכנס לרשת ולקחת בה חלק באמצעות כריית ביטקוין. הוא אמור לבטל לנו את השימוש במתווכים לחלוטין בלי שנהיה תלויים כלל בבנקים בחברות אשראי ואפילו באינפלציות של מדינות שלמות. להסבר על איך הוא עושה את זה ניתן יהיה לקרוא במאמר אחר, לחצו כאן למעבר.

כעת פייסבוק מנפיקה מטבע וירטואלי במטרה להפוך אותו לשמיש בכל מקום בעולם. המטבע שבבעלותה נקרא Libra או, בעברית "מאזניים" ומטרתו לייצר אפשרות תשלום עם כסף גלובלי בצורה פשוטה ומונגשת, ושכל אחד בעולם יוכל לשלם איתו בצורה פשוטה ביותר כמו שהוא מצליח לשלוח תמונות. 
אגב Facebook היום היא לגמרי לא רק Facebook היא גם Whatsapp Instegram וסך כלל המשתמשים שלה הוא 2.7 מיליארד משתמשים, כך שהיא מגיעה עם גב טוב לפרויקט. 

מארק צוקרברג נוטה לזהות את הדברים והחידושים בעולם עוד טרם הם נולדים וניתן לראות את זה בהמון תחומים. גם העובדה שהוא שולט היום במידע של מעל 2.7 מיליארד משתמשים, דבר שאנחנו מודעים לו ובכל זאת לא נפרדים ממנו (אדרבה, אנחנו צורכים את התוכן שברשתות שלו כמו ניקוטין למעשנים, קפה של בוקר ובקלות ניתן למצוא עוד דימויים

רק שהפעם צוקרברג מצטרף לעגלה שקיימת משנת 2008 ולא מייצר חידוש בעצמו. שוק המטבעות הקריפטוגרפים קיים משנת 2008 והוא סך הכל רוצה לנגוס מהעוגה בעצמו, דבר שכנראה יהפוך אותו לחלוטין לתאגיד החזק בעולם, כזה שגם ניתן לשלם בעזרתו לכל דבר או שירות בתוך הרשת שלו, כולל פרסומות, לקניות במכולת תשלום על מלונות, מסעדות ועוד. 

פייסבוק מביאה איתם גב של תאגידים ששמם הולך לפניהם שישקיעו כסף ופה הסיפור קצת מלכלך את התמונה בשונה מסטושי נקמוטו ממציא הביטקוין שדגל בביטול כל התאגידים משליטה על הכסף שלנו, פייסבוק מביאה את התאגידים הגדולים חזרה לשלוט בנו. שותפיו לפרויקט הם ויזה, מאסטר כארד, הובר ועוד לא מעט שמות גדולים שהשקיעו כל אחד בפרויקט 10 מיליון דולר על מנת לקבל את הזכות להיות חלק מחבר השופטים שאחראים על העברות של כולנו, כך שמטבע מבוזר אני לא בטוח שאפשר לקרוא לזה. כנראה שאם מארק עד היום הרוויח המון מהפרטיות שלנו הרבה מאוד כסף אז עכשיו הוא הולך לבטל את הבנקים לחלוטין ולהיות הוא עצמו הבנק עם פוטנציאל של 2.7 מיליארד לקוחות. 

ליברה הוא מטבע בלוקציין מרכיב בדומה מאוד לאיטריום הוא קוד פתוח למפתחים שמעוניינים להשתמש בו על מנת להעביר ערכים מאדם א' לאדם ב' ופותח לו ארנק ייחודי שניקרא Calibra על מנת לאכסן את המטבעות בו. 

אל תחלמו להיות מיליונרים מליברה כמו שהפכו להיות מאמיני הביטקוין בתחילת דרכו ואכן הפכו לכאלה מטבע הLibra הוא מטבע יציב stable coin הכוונה היא שערך המטבע תמיד יישאר צמוד למטבעות הפיאט ( מטבעות מדיניים) ולא יעלה את ערכו בשום צורה. 

אז מי ירוויח מהפרויקט הזה?

ראשית, מארק צוקרברג יהפוך לבנק לקהל פוטנציאלי של 2.7 מיליארד משתמשים וכן מניית פייסבוק כנראה תושפע באופן ישיר מהתעצמות פייסבוק. 

שנית, שוק הקריפטו כניסת תאגיד עולמי כמו פייסבוק לתחום תכנית עוד 2.7 מיליארד אנשים לשור הקריפטו שייתכן ולאחר שפייסבוק נכנסה לשם הם יהיו הרבה יותר סקרנים לדעת מזה הביטקוין וכנראה ערכו אכן יעלה. 

שלישית, המוני משתמשי פייסבוק שמסורבים ומוגבלים בבנק יצליחו לנהל חשבון בנק בלי שום קשר למה הבנק חושב עליהם. 

ודבר רביעי ואחרון, כנראה שבצורה כזאת או אחרת האנושות כולה, כי אני מאמין בביטחון מלא שאחרי שתאגיד עולמי ראשון נכנס למים העמוקים של שוק הקריפטו וראה שהם ממש נעימים ולא קרים, תאגידי ענק אחרים לא יישארו מאחור וענקיות כמו גוגל, אמזון, EBay ועוד גם כן ירצו להיות אדונים לעצמם ולהנפיק את המטבע שלהם. 

כתיבת תגובה