מהפכת הקטיפה של ביטקוין: הפלת הקפיטליזם המקורב

אהבתם את התוכן? הנה כפתורי שיתוף 👇👇

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אם קרל מרקס ופרידריך אנגלס היו מועברים איכשהו להווה ומקבלים עיתון, חוסר הסכסוך המעמדי לכאורה היה גורם למהפכנים לחשוב שהם ניצחו. הם יראו חברה מפוצלת על כל מיני נושאים — החל מפוליטיקת זהויות וכלה באסטרטגיית COVID-19 הנכונה — אך למעשה שותקים על המאבק הנצחי בין העבודה להון, המדכאים והמנוצלים.

כמה שונה זה היה אם הם היו חוזרים רק לפני 10 שנים כאשר תנועת הכיבוש הייתה בעיצומה, עם ערי אוהלים שצצו במחאה נגד הקפיטליזם המקורב, תאוות הבצע התאגידית ומגזר פיננסי פזיז, שיצא מכלל שליטה. עשור לאחר מכן, אותן בעיות נמשכות, אבל הן הפכו לזמזום רקע שבקושי ניתן להבחין בו בתוך מלחמות התרבות הסוערות והמשתוללות.

ה-1% אולי ישנים טוב יותר בימים אלה, אבל כל שאננות שהם חשים אינה במקומה. הזעם מעולם לא נעלם בפועל, וככל שאי השוויון גדל עוד יותר בולט, אי שביעות הרצון של הקפיטליזם כבר לא מוגבלת לשמאל. באופן מכריע, לפרוטו-מהפכנים האלה יש עכשיו גישה לנשק הכלכלי החזק ביותר שהיה לאזרחים רגילים אי פעם.

קשור: העולם לא צריך בנקים, קובעי מדיניות או ארגונים לא ממשלתיים – הוא צריך DeFiWelfare

לעשיריםמדוע

המהפכה מתבשלת? כי אנשים לא טיפשים. הם רואים ממשלות שמוציאות טריליוני דולרים על תמיכה ב"גדול מכדי להיכשל", בזמן שהעניים ממשיכים להיאבק ממשכורת למשכורת. מה שרובם לא מבינים, עם זאת, הוא שממשלות יודעות שרווחה לעשירים פוגעת בעניים בצורה הקשה ביותר. אכן, הם יודעים את זה במשך רוב 300 השנים.

אפקט קנטילון, שתואר לראשונה בתחילת המאה ה-18, מתאר כיצד הדפסת כסף הופכת את העשירים לעשירים יותר ולעניים יותר. כאשר סכומים משמעותיים של כסף חדש נשאבים לכלכלה, המקבלים הראשונים זוכים להוציא את הכסף לפני שהמחירים עלו. אם הם זהירים — כפי שהעשירים נוטים להיות — הם ישקיעו בנכסים כמו נדל"ן, מתכות יקרות, אמנות או יין משובח.

בזמן שהכסף הזה "מטפטף" לעניים (אם בכלל יעשה זאת), הוא פוחת באופן מאסיבי על ידי ההשפעות האינפלציוניות של הדפסתו מלכתחילה. ככל שהמחירים עולים, העשירים מכפילים את זכייתם כשהם רואים את ערך נכסיהם עולה, בעוד העניים מפסידים פי שניים מיוקר המחיה מרקיע שחקים.

אתה לא צריך להיות סוציאליסט כדי לזעום נגד מכונה כלכלית שמקשה על החיים של העניים ביותר בחברה תוך מתגמל התנהגות תאגידית פזיזה. מה שכמעט ולא מובן, עם זאת, הוא שזה לא באג של המערכת הכלכלית הקפיטליסטית לכאורה שלנו – זה תכונה.

קשור: איך מדינות עולם שלישי יכולות להתמודד עם האינפלציה באמצעות ביטקוין?

קפיטליזם מקורב ו"סוציאליזם רך"

מקובל להאשים את "הקפיטליזם" בסוגיות הכלכליות והחברתיות שהעולם מתמודד איתן כיום. למעשה, אם מרקס היה חי היום, הוא היה מוצא הרבה מה לאהוב במערכת הפיננסית שלנו – כולל מושגים שיוצאים היישר מהמניפסט הקומוניסטי. לדוגמה, העיקרון החמישי של מרקס בקומוניזם טוען ל"ריכוז האשראי בידי המדינה, באמצעות בנק לאומי עם הון מדינתי ומונופול בלעדי". נשמע מוכר?

האמת היא שאנחנו, במובנים רבים, למעשה חיים באוטופיה "סוציאליסטית רכה", שבה תקנות, סובסידיות והתערבויות אחרות של המדינה מכוונות להגן על בהמות תאגידיות ועל אלה שהונם שוכן בנכסים ולא בחשבונות חיסכון. קשה לראות כיצד דחיפה נוספת שמאלה תפתור את הכשלים המבניים של מערכת כלכלית שכבר רואה בהדפסת כסף פתרון לכל בעיה. מצד שני, מלבד מהפכת דם ורעמים ראויה, קשה לראות מה נוכל לעשות נגד אינטרסים כה חזקים ותומכיהם הפוליטיים. כדי לשאול ביטוי מועדף של ולדימיר לנין של: מה יש לעשות?

קשור: איך מהפכת קריפטו הייתה יכולה להציל את האימפריה הרומית

כשאתה בצד שמאל או בימין, התשובה היא להימנע מלהילחם בעשירים בתנאים שלהם. יש רק דרך אחת עבור העניים ביותר בחברה לתפוס את השלטון מידיו של 1%, וזה על ידי הסרת היכולת שלהם לתמרן מטבע פיאט.

מהפכה חסרת דםהאם

ביטקוין (BTC) באמת מאתגר את ההגמוניה בת אלפי השנים של מעמד בעלות הנכסים (ומבלי לשפוך דם)? אתה יכול להגיד שאני חולם, אבל אני לא היחיד. פשוט תשאל את הסלבדורים.

לפני ביטקוין, סלבדורים שקיבלו העברות כספים מחו"ל נאלצו לשלם עמלה ניכרת לעסקים להעברת כספים כמו ווסטרן יוניון או מאניגרם — מזומנים שיושקעו הרבה יותר טוב במזון או בתרופות. עם ביטקוין שאומץ כעת כמכרז משפטי, עסקים אלה מוערך להפסיד 400 מיליון דולרים בשנה. זה כסף שחוזר ישר לכיסים של העניים בעולם.

כך תתרחש המהפכה — לא באמצעות אלימות אלא מתוך בחירה. להראות לאנשים איך מערכת הפיאט הופכת אותם לעניים יותר, לתת להם את היכולת להגדיל את עושרם בביטקוין לא מתנפח, והם יצביעו ברגליים. במקום להיות מובסים בהפיכה בזק, כסף פיאט פשוט יתדלדל בחשיבותו ככל שיותר אנשים ישתמשו בביטקוין כדי לחסן את עצמם מהאינפלציה. זה יתחזק ככל ש"האמצע הסחוט" ימצא את עצמו קשה יותר, כאשר ההיסטוריה מעניקה אינספור הוכחות לכך שמהפכות מתרחשות רק לאחר שמעמד הביניים והמתונים הפוליטיים מאמצים את הרעיונות הרדיקליים של המהפכה.

קשור: בלוקצ'יין הוא מהפכני כמו חשמל: רעיונות גדולים עם ג'ייסון פוטסזה

אותו ריח של מרד הוא באוויר היום. אנשים מזמן איבדו אמון בפוליטיקאים שלהם, אבל עכשיו הם מתחילים לפקפק בנרטיבים כלכליים ומוניטריים ותיקים. מה שכל כך משכנע בביטקוין הוא שהוא לא צריך להטיף את הבשורה שלו או לתקוף את הצד השני: ככל שיותר אנשים לומדים על ביטקוין, כך הם מבינים יותר איך מרמים אותם תחת המערכת הנוכחית.

מבקרי ביטקוין אוהבים לטעון שהוא מורכב מדי לאימוץ המוני. אבל מה קשה יותר לתפוס, מטבע דיגיטלי עם מכסה קשה של 21 מיליון מטבעות או מזחלות יד מבלבלות המועסקות על ידי בנקים מרכזיים ושרי אוצר כדי להסוות מדיניות אינפלציונית המתגמלת את העשירים תוך פגיעה בעניים?

בעוד שלצרפת המהפכנית היה את הגיליוטינה ואת רוסיה הסובייטית את הגולאג, אנחנו לא צריכים להשתמש בטרור כדי להילחם בעריצות של כסף לא מבוסס. שלנו היא באמת מהפכת הקטיפה: הנשק היחיד שלנו הוא מטבע חלופי שלא ניתן לנפח, לצנזר או לתמרן בדרך אחרת, וה"קורבנות " היחידים הם אלה שעושים הרג ממערכת שפוגעת בכולם.

מאמר זה אינו מכיל ייעוץ השקעות או המלצות. כל מהלך השקעה ומסחר כרוך בסיכון, והקוראים צריכים לערוך מחקר משלהם בעת קבלת החלטה.

הדעות, המחשבות והדעות המובעות כאן הן של המחבר בלבד ואינן משקפות או מייצגות בהכרח את הדעות והדעות של Cointelegraph.

ניק אורבסקי הוא מייסד שותף של ביטקוין רזרב. ניק נמצא בביטקוין מאז 2012 ועבד עם סטארט-אפים בתחום הארנקים והבורסות בצפון אמריקה, ועזר לפתח ולהוביל את החזון האסטרטגי שלהם. הוא גם היה מעורב עם מימון בינלאומי וניהול קרנות בליכטנשטיין לפני שהתחיל את מסלול התיווך עם ביטקוין רזרב, במטרה להביא קניית ביטקוין חכמה לכל אירופה.

כתיבת תגובה