הפלישה לאוקראינה מראה למה אנחנו צריכים רגולציה קריפטוגרפית

אהבתם את התוכן? הנה כפתורי שיתוף 👇👇

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בעקבות תחילת הפלישה הרוסית לאוקראינה, ממשלת אוקראינה צייצה בקשה למימון בדמות ביטקוין (BTC), אתר (ETH) וטטר (USDT). הסכום הכולל שהתקבל כעת עומד על יותר מ -60 מיליון דולר, על פי מייקל צ'ובניאן, מייסד בורסת קונה שבסיסה בקייב ונשיא איגוד הבלוקצ'יין של אוקראינה, שמפרסם עדכונים שוטפים באמצעות חשבון הטוויטר שלו.

תמיכה לא דומה שהובטחה על ידי ממשלות ברחבי העולם, כספים אלה היו זמינים לצבא האוקראיני בתוך דקות – לא שבועות.

עבור אנשים פרטיים, מטבעות קריפטוגרפיים יכולים לספק שיטה שעשויה להציל חיים של בריחה ממשברים. מתכנת מחשבים מלבוב אמר שהוא נמלט מהלחימה הודות לביטקוין. עם כספומטים מוגבלים מאוד ותורים מסיביים בבנקים, הוא הצליח להעביר את כל חסכונותיו ולחצות את הגבול לפולין, שם הוא מתנדב כעת לעזור לאוקראינה לנצח במלחמה הדיגיטלית על ידי התמודדות עם תעמולה מקוונת ועידוד רוסים לדבר.

עם זאת, אותו אמצעי להעביר סכומי כסף גדולים במהירות זמין גם עבור הרוסים. עם סנקציות בכלכלה הקונבנציונלית נושכות קשה, אוליגרכים ואנשים נורמלים כאחד מחפשים דרכים חדשות להעביר כסף ולהימנע מהמנגנונים שמטרתם לנתק את רוסיה מזרימות מימון גלובליות. ומטבעות קריפטוגרפיים הם חלק מזה.

קשור: העולם הסתנכרן על סנקציות קריפטו רוסיותIsis

כי רק את הטבע של החיה? האם קריפטו מטבעו ניטרלי לערכים? או האם יש דרך לשלב את הניידות הדיגיטלית המהירה של קרנות בתנאים קיצוניים שמטבעות קריפטוגרפיים מציעים עם היכולת להטיל הגבלות?

שאלה רעילה

רק לשאול את השאלה יהיה רעל לנתח ניכר של קהילת הקריפטו. כל העניין של טכנולוגיית ספר ראשי מבוזר, הם יטענו, הוא שלא ניתן לסמוך על אף רשות מרכזית שתכפה ותשמור על בקרות באופן עקבי ומקובל מבחינה מוסרית על כולם. המוסר — שאנו חיים בעולם פוסט ־מודרני — הוא יחסי. השקפתי המוסרית הצודקת יכולה בקלות להיות פוגענית או דוחה למישהו אחר. אף אחד — כולל הפילוסופים הגדולים בעולם — עדיין לא מצא דרך משביעת רצון ליישב את הניתוק האתי הזה. כתוצאה מכך, יש לנו מטבעות קריפטוגרפיים הזמינים באותה מידה לארגוני צדקה שמנסים להציל חיים במצבים קטסטרופליים כפי שהם זמינים לקרטלי סמים, סוחרי נשק וגנגסטרים.

דרך אחת לטפל בשאלת ערכי ההצפנה היא עם קבוצות משתמשים סגורות. אנו יכולים ליצור אסימוני קריפטו חדשים וארגונים אוטונומיים מבוזרים כדי להפעיל אותם המגלמים את הערכים של המייסדים והמשתתפים. האסימון של קלימה, למשל, מגלם את האמונה שהמשך פליטת הפחמן הוא הרה אסון לחברה ולכדור הארץ. זה יוצא להעלות את המחיר של קיזוז פחמן ולהסיר אותם לצמיתות מהמכירה ברגע שהם הוחלו על פרויקט.

קשור: DeFi: מי, מה ואיך להסדיר בעולם ללא גבולות, קוד נשלט?

אך קבוצות משתמשים סגורות נמנעות בקלות. ישנם שפע של מטבעות קריפטוגרפיים אחרים הזמינים שלוקחים השקפה נייטרלית לחלוטין על הסכסוך בין אוקראינה לרוסיה. שום דבר לא צפוי לשנות את העקרונות המייסדים של אסימונים ניטרליים ערכים אלה.

לרגולציה של קריפטו כבר יש השפעה

אני מאמין שיש עוד מה לעשות וצריך לעשות. כמוסד פיננסי בפיקוח אירופי, NexPay פועל כמופה המאפשרת לחברות להחליף נכסים דיגיטליים, כגון אסימוני קריפטו, במטבע פיאט ולשלוח אותו לחשבונות בנק. הסיבה לכך היא שפיאט היא עדיין הדרך שבה הרוב המכריע של העסקאות בעולם האמיתי מתרחשות. הקריפטו מתבגר במהירות, אך הערך הכולל של שוקי הקריפטו העולמיים הוא כ-2 טריליון דולר, לעומת כ-1.3 מיליארד דולר בכלכלת הפיאט.

הפוגע למוניטין שלה כמערב הפרוע של הפיננסים, אנחנו כבר יכולים לראות עד כמה רגולציה קריפטוגרפית קיימת. כל מי שניסה לפתוח חשבון קריפטו מודע לכך שזה לא פשוט, עם משוכות רגולטוריות רבות לנקות.

קשור: משמורת עצמית, שליטה וזהות: איך הרגולטורים טעו

והרגולטורים לא היו איטיים להבהיר את דעותיהם על השימוש בקריפטו כדי לעקוף את הסנקציות בסכסוך הנוכחי. בארצות הברית, קבוצה של דמוקרטים בוועדת הבנקאות המשפיעה של הסנאט כתבה למזכירת האוצר, ג'נט ילן, והביעה חששות כי מטבע קריפטוגרפי יכול לשמש להתחמקות מסנקציות. בבריטניה, הרשות להתנהלות פיננסית "פנתה לכל חברת קריפטו הרשומה אצלנו כדי לוודא שהם מודעים לסנקציות ואחריותם" ועוקבת אחר המצב. נשיאת הבנק המרכזי האירופי כריסטין לגארד קראה לאיחוד האירופי להתקדמות דחופה בתקנות השווקים בנכסי הקריפטו (MiCA) בעקבות הפלישה הרוסית.

לרגולטורים בתחומי שיפוט מסוימים כבר יש את הכוח להוסיף אנשים, כגון אוליגרכים רוסים, לרשימות של אנשים אסורים בסנקציות או חשופים פוליטית, כאשר עסקים שאינם עומדים בקנסות גדולים חשופים לקנסות גדולים, נזק משמעותי למוניטין וביטול אפשרי של רישיונות הפעלה.

בין אם זה תוצאה של לחצים אלה או משהו מהעמדות האתיות שלהם, בורסות קריפטו גדולות רבות אוכפות כעת סנקציות. אבל הם מתנגדים לקריאות לאיסור גורף, בטענה שזה יפגע ברוסים רגילים. ואז יש את הטיעון שאנשים פשוט ימצאו דרכים אחרות לפרוץ סנקציות: "אם אנשים רוצים להימנע מסנקציות תמיד יש מספר שיטות", אמר צ'אנגפנג ז'או, מנכ"ל Binance. " אתה יכול לעשות את זה באמצעות מזומנים, באמצעות יהלומים, באמצעות זהב. אני לא חושב שקריפטו זה משהו מיוחד". עם זאת, השקפה זו מתעלמת מהאופי הדיגיטלי של מטבעות קריפטוגרפיים, מה שהופך אותם להרבה יותר קלים ומהירים להעברת כספים מכל אותן חנויות ערך פיזיות מסורתיות.

הרגולטורים לא ניצחו במלחמה הזאת, לא בסיכוי קלוש. אבל הם מהדקים את הלולאה על דרכים לעקוף סנקציות קריפטו. והניסיון שלנו אומר לי שבדיקה רגולטורית של נכסי קריפטו הולכת רק בכיוון אחד.

קשור: האם המלחמה באוקראינה מגבירה את הלחץ הרגולטורי על חברות קריפטו?

זה אף פעם לא הולך ליצור מערכת מושלמת המאפשרת כספים דרך שבו הם נדרשים, תוך מניעת אותם משימוש על ידי שחקנים רעים. וזה רק בגלל שהעולם לעולם לא יסכים מי הם השחקנים הרעים – קחו, למשל, את הקשיים שיש לאו"ם להסכים על זה. אבל במקרה ברור כמו פלישה בלתי חוקית למדינה עצמאית, אנחנו יכולים וחייבים להמשיך למנף את כוחם של מטבעות קריפטוגרפיים בתוספת רגולציה מתאימה כדי לעזור לפליטים לשקם את חייהם בבתים חדשים ולעצור את התזרימים הכספיים למדינות ולאנשים שנראים שיש להם תוקפנות גיאופוליטית על סדר היום שלהם.

מאמר זה אינו מכיל ייעוץ השקעות או המלצות. כל מהלך השקעה ומסחר כרוך בסיכון, והקוראים צריכים לערוך מחקר משלהם בעת קבלת החלטה.

הדעות, המחשבות והדעות המובעות כאן הן של המחבר בלבד ואינן משקפות או מייצגות בהכרח את הדעות והדעות של Cointelegraph.

ולדיס Tēraudkalns הוא מנכ"ל NexPay, סטארט-אפ פינטק ליטאי המספק תשתית בנקאית לתעשיית הנכסים הדיגיטליים. לאולדיס ניסיון של יותר מעשור בעבודה במימון וניהול השקעות מיזמים, שם כיהן בדירקטוריונים של חברות שונות. לאולדיס תואר שני במימון מבית הספר לכלכלה של שטוקהולם והוא מארח שותף של The Pursuit of Scrappiness, פודקאסט עסקי וסטארט-אפ מוביל במדינות הבלטיות.

כתיבת תגובה