היפר אינפלציה ומציאות רב-מטבעית של זימבבואה: ביטקוין בפודקאסט אפריקה, חלק 2

אהבתם את התוכן? הנה כפתורי שיתוף 👇👇

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לאחר שלושה שבועות של האזנה, הקלטה ודיבורים bitcoin (BTC) באפריקה, הפודקאסטרית אניטה פוש חוזרת לחלק השני בסדרת הפודקאסט התיעודית שלה בת שישה חלקים. מוצג בשמע ותמליל כתוב מלא למטה.

האזנה / עשה מנוי ל- FeedDod Podcast לקבלת פרספקטיבות ייחודיות ותובנות יומיומיות רעננות עם Apple Podcasts [19459008 ], Spotify , כיסים , [19459008 ] פודקאסטים של גוגל , Castbox , Stitcher [ 19459008], RadioPublica , IHeartRadio או [ 19459008] RSS .

 
 

ראו גם: בזימבבואה, קריפטו הוא 'כלי השחרור': ביטקוין באפריקה, חלק 1 של סדרת פודקאסט תיעודית חדשה

בחלק השני של הסדרה התיעודית הפודקאסטית "ביטקוין באפריקה", הצטרף לאניטה כאשר היא לומדת על זימבבואה ועל המטבעות המרובים במדינה. בשילוב הקלטות בשטח, ראיונות וקריינות מתחשבת היא מציירת תמונה של הסיבה שבגללה הדברים, כמו גם את מצב זכויות האדם ודיבור חופשי.

בשנת הפרק הראשון למדנו על מצב החיים הנוכחי של זימבבואה וההיסטוריה הפוליטית של המדינה. אניטה עזרה לנו להבין מדוע הדברים הם כמו גם מצב זכויות האדם ודיבור חופשי. בפרק זה תוכלו להכיר את העולם הרב-מטבעי, את צורות הכסף והשימושים השונים כמו גם את תנודות המחירים בהן מתמודדים זימבבאים מיום ליום. נסקור גם את התקנות הקיימות כיום, השימוש בתשלומים ניידים ובחיבורי אינטרנט והסיכויים של ביטקוין באפריקה.

מיוחד הפודקאסט הזה והטיול של אניטה באפריקה לא היה אפשרי ללא נותני החסות והתומכים שלה.

אני רוצה להודות תחילה לספונסרים שלי: תודה: LocalBitcoins.com אתר סחר בביטקוין מאדם לאדם , פיטר מקורמק והפודקאסט Coinfinity ארנק הקלפים , SHIFT Cryptosecurity , יצרן ארנק החומרה BitBox02 והרבה תודה למספר תורמים פרטיים לא מוכרים, ששלחו לי סאטושי דרך רשת הברק .

אניטה פוש

מיוחד זה נערך על ידי עורך הפודקאסטים של bitcoin-life אדם B. Levine ופורסם לראשונה ב- [ 19459043] רשת bitcoin-life Podcast Network . תודה רבה לתמיכה בסדרת הביטקוין באפריקה בעבודה שלך.

אניטה פוץ '

[תודה רבה גם ל stakwork.com – stakwork הוא פרויקט נהדר שמביא ביטקוין לעולם באמצעות השתכרות. אפשר לעשות מיקרו-ג'ובס בעבודות סטאקים, להרוויח את סאטושי ולפדות אותם מבלי שיש להם אפילו הבנה לגבי רשת הברק או ביטקוין. אני חושב שאנחנו צריכים עוד פרויקטים כאלה כדי להפיץ את השימוש בביטקוין ברחבי העולם.

אניטה פוש

תודה גם ל גתנה , על תרומתם של מספר מכשירי GoTenna ל- הקים רשת רשת בזימבבואה ול Team Satoshi , קבוצת הספורט המבוזרת לתמיכה בעבודתי. המיוחד הזה מובא אליך גם על ידי בואו לדבר רשת ביטקוין .

אניטה פוש

TRANSCRIPT

שלום שוב לביטקוין ושות '. פודקאסט. זהו הפרק השני בסדרה על bitcoin (BTC) באפריקה. בפברואר 2020, זמן קצר לפני תחילת הסגר והגבלות נסיעות בגלל מגיפת הנגיף הקורונבי, נסעתי בזימבבואה ובוצואנה כדי לקבל תמונה מהקרקע לגבי השימוש בביטקוין במדינות אלה. זימבבואה וונצואלה נקראות לעיתים קרובות כמדינות בהן ביטקוין עשוי לעשות את ההבדל, בתמיכה במצב הכלכלי של האנשים. רציתי לראות בעצמי אם זה נכון ובאיזו מידה ידוע ומשתמש בו ביטקוין

מיוחד הפודקאסט הזה והנסיעות שלי לאפריקה לא היו מתאפשרות בלי נותני החסות והתומכים שלי .

בזכות נותני החסות שלי: LocalBitcoins.com אתר ההחלפה בין ביטקוין אדם-לאדם שנוסד בשנת 2012: LocalBitcoins מאפשר לך לסחור ישירות עם אחר אדם. זה הופך את התהליך להתאמה אישית, רזה ומהירה, מכיוון שאין תקורה ארגונית. אתה יכול להשיג את bitcoins שלך באופן מיידי. עבור כל סחר, LocalBitcoins.com מציע הגנת נאמנות בכדי להבטיח כי bitcoins ושני הסוחרים בטוחים.

הודות ל- SHIFT Cryptosecurity, יצרן ארנק החומרה BitBox02 ,
פיטר מקורמק וה הפודקאסט של 19459024],
Coinfinity , יצרנית ה- CardWallet ורבים תודות למספר תורמים פרטיים לא מוכרים, ששלחו לי סאטושי דרך רשת הברק.

המיוחד הזה נערך על ידי עורך הפודקאסטים של bitcoin-life Adam B. Levine ופורסם לראשונה ברשת [Pod90] של bitcoin-life . תודה רבה לתמיכה בסדרת הביטקוין באפריקה בעבודה שלך.

תודה גם ל- גתנה , על תרומתם של כמה מכשירי גטנה להקמת רשת רשת בזימבבואה, ל- stakwork.com [19459024 ] – המקום להרוויח ביטקוין ברשת ברק – ולצוות סאטושי , קבוצת הספורט המבוזרת שתמכה בעבודתי.

המיוחד הזה מובא אליך גם על ידי רשת Let's Talk Bitcoin .

אם אתה אוהב את עבודתי ואת הפודקאסט של ביטקוין ושות 'אנא קח דקה לשתף אותה עם חבריך במדיה החברתית והירשם לעדכון שבך נגן פודקאסט. תוכלו למצוא את קישורי המינוי בכתובת: bitcoinundco.com/iw/subscribe

בפרק הראשון למדתם על מצב החיים הנוכחי של זימבבואה ושל המדינה היסטוריה פוליטית, המציירת תמונה מדוע הדברים הם כמו גם מצב זכויות האדם ודיבור חופשי. בפרק זה תוכלו להכיר את עולם ריבוי המטבעות, את הצורות והשימושים השונים של הכסף, כמו גם את תנודות המחירים בהן מתמודדים זימבבאים מיום ליום.

אנו מסתכלים גם על התקנות הקיימות כיום ועל השימוש בתשלומים ניידים ובחיבורי אינטרנט.

כדי להבין את שינויי המטבע בזימבבואה, רפורמות והמשבר שהתקבל, עלינו לחזור לשנת 1980, שנת העצמאות של זימבבואה. אז היה הדולר הזימבבואי לראשונה מכרז חוקי. הוא הוצג כדי להחליף ישירות את הדולר הרודוסי בשווי נקוב (1: 1), בערך דומה לדולר האמריקאי. עם הזמן, ההיפר-אינפלציה בזימבבואה הפחיתה את הדולר בזימבבואה לאחת מיחידות המטבע הנמוכות ביותר בעולם. זה הוגדר מחדש על ידי שלוש פעמים (בשנת 2006, 2008 ו -2009), עם הונפקים של עד 100 טריליון דולר שטר. הרוגומינציה הסופית הניבה את מה שמכונה "הדולר הרביעי" (ZWL) שהיה שווה 10 לכוח של 25 (10 25 ) "דולרים ראשונים."

היית זקוק לכמויות פתק מוזרות כדי לקנות דברים. אמרו לי שיש בדיחה באותה תקופה: מישהו רצה לשלם עבור משהו והגיע עם מריצה מלאה שטרות כסף למוכר. המוכר השליך את השטרות מהריצה והמשיך עם המריצה, כי זה היה שווה יותר מערימת השטרות הגדולה.

אתה יכול לקנות עכשיו את פתקי הנייר האלה כפריטים לאספנים. מצאתי 10 מיליון שטרות דולר בחנות מזכרות במפלי ויקטוריה. אחת מהשטרות נייר אלה עולה 5 דולר. אני מניח שזה ערך גבוה יותר ממה שהיה בשנת 2008.

בשנת 2009 נטשה המדינה – שנפגעה מההיפר-אינפלציה – את הדולר בזימבבואה ואימצה מספר מטבעות כולל הדולר האמריקני.

בשנת 2014 היו שמונה מטבעות חוקיים – דולר אמריקאי, ראנד דרום אפריקאי, פולה בבוצואנה, שטרלינג לירה בריטית, דולר אוסטרלי, יואן סיני, רופי הודי וין יפני.

הדולריזציה הפכה את האינפלציה, ואפשרה למערכת הבנקאית להתייצב ולכלכלה לחדש צמיחה איטית אחרי 2009.

אבל אז בשנת 2015 התייבשו שטרי המטבע החוץ בבנקים, מה שהוביל למחסור במזומן במשק. בשנת 2016 הציגה זימבבואה שטרי בונד כמטבע פונדקאית, שהיה בתחילה שווי שווה לדולר האמריקני, אך כיום הוא נסחר בשעה 1:43 עם גרינבק.

ביוני 2019, ביטל בנק המילואים של זימבבואה את מערכת המטבעות המרובים, הוציאה אל מחוץ לחוק את השימוש בדולר אמריקני והחליף אותו ב"זימדולר "חדש המבוסס על דולר ה- RTGS . המכרז החוקי החדש.

אניטה פוש

מהם צורות הכסף שאנשים משתמשים כאן בזימבבואה?

יזם מקוון

אוקיי, אז בזימבבואה יש מה שמכונה בונד, שהוא המזומנים, המזומנים הקשים שאתה מחזיק בפועל, כסף נייר שאתה מחזיק בידך. ויש מה שמכונה RTGS, שהוא הכסף האלקטרוני אם אוכל, אם אוכל לקרוא לזה ככה, זו דרך נוספת של תשלום שאנשים משתמשים בה, וגם אנשים משתמשים בדולרים אמריקניים וכמה מטבעות אחרים כמו ראנד דרום אפריקאי, אך הפופולרי ביותר הוא דולר אמריקאי מבחינת מטבע שאינו מזימבבואה. אך לרוב אנשים משתמשים בכסף אלקטרוני הנקרא RTGS – כספי האג"ח ודולרים אמריקאים וגם סניפי דרום אפריקה.

אניטה פוש

ואני תמיד רואה את השלטים האלה עם מספרי EcoCash עליו. אז האם EcoCash לעתים קרובות מאוד, משמש באופן נרחב כאמצעי תשלום?

יזם מקוון

כן. EcoCash משמש באופן נרחב. זה אמצעי תשלום בזימבבואה. הייתי אומר, EcoCash הוא רק רכב שבו הכסף עובר. בסדר? אז זה פשוט מחבר את יתרת ה- RTGS שלך ללקוח. אנו פשוט משתמשים בו כדי לבצע תשלומים כמו להיכנס לחנות, אתה קונה לחם, אתה יכול למעשה להשתמש בו כדי לקנות כל מה שאתה רוצה, לשלם דמי לימודים, לשלם כל מה שאתה רוצה. כן. אבל זה לא מסווג כמטבע. כן, אבל זה מחזיק במטבע שלנו.

המטבע הרשמי של זימבבואה הוא דולר RTGS או דולר צים. כפי ששמעת זה עתה, זה נקרא RTGS, אם זה הכסף בחשבון הבנק שלך – RTGS הוא קיצור להסדר ברוטו בזמן אמת. אז זה נקרא מה זה, כסף אלקטרוני – ערך במסד נתונים. אם זה בצורה של מזומנים, זה נקרא שטרות בונד או מטבעות אג"ח.

אלה הם שטרות הנייר של זימבבואה. כסף מזומן. בצורה נייר זה נקרא מטבע בונד כמטבע בונד נענע.

אך תווי בונד נדירים. זו הסיבה לכך שיש תורים בבנקים כשמשלמים להם שכר. אנשים מחכים שעות למזומן. למה? מכיוון שתחבורה ציבורית עם אוטובוסים או במקרים רבים יש לשלם את דמי בית הספר בתווי בונד. תוכלו למצוא תמונות של שטרות ומטבעות של בונד כמו גם תור מול בנק, שעברנו לידנו, בעמוד הפרק ב- https://bitcoinundco.com/iw/africa2 .

יש הרבה כספומטים, אבל הם ריקים. הם שימשו עד 2015; עכשיו אתה יכול לקבל את הצהרת הבנק שלך, אך ללא שטרי אג"ח. אז אם אתה יכול להשיג את השטרות של בונד אתה מיד לוקח את ההזדמנות להשיג אותם. למשל – עמדתי ליד חברתי בדלפק בסופרמרקט. לפניה היה בחור שהיה בידו צרור של פתקי בונד. היא ראתה שלפני שהוא יכול היה לשלם את מצרכיו, חבר שלי שאל אותו אם הוא ייתן לה את שטרי הבונד, אם היא תשלם עבור מצרכי המזון שלו בכל החלקה. וכך זה קרה. החשבון שלו הוסדר והיא השיגה את אגרות החוב.

כרטיסי אשראי: השתמשו בכרטיסי אשראי לפני כמה שנים ותוכלו להזמין טיסות או להשתמש בהן לקניות מקוונות, אך מכיוון שכולם מטבעות חוץ זה מסובך להשיג את הכסף מהבנק. אז אם אתה סוחר, קל תיאורטית קל לאסוף כסף באמצעות כרטיסי אשראי, אך יקר מאוד וקשה לממש אותו. זו הסיבה שכמעט אף אחד לא משתמש בכרטיסי אשראי.

אז איך אנשים משלמים את קניותיהם ואת חשבונותיהם? בסופר אתה יכול לשלם עם אג"ח או להחליק. החלקה פירושה שאתה משלם בכרטיס הבנקאי שלך באמצעות RTGS – אתה יודע, את הכסף המאוחסן אלקטרונית בבנק – או שאתה משלם באמצעות EcoCash, שהם כסף נייד.

אנשים נאלצים להשתמש ב- EcoCash מכיוון שטרי בונד הם נדירים. לרוב האנשים אין גישה לדולרים אמריקאים וגם אם היו לך דולרים אמריקאיים השימוש בהם היה מחוץ לחוק.

והחלפת כסף היא מאוד יקרה ומסורבלת באופן כללי. זו הסיבה שבגללה אתה מקבל 20 עד 30 אחוז מהמחיר של טובין ברוב המקרים אם אתה משלם מזומן. מצד שני, אם אתה משתמש ב- EcoCash המחירים גבוהים יותר ב- 20 עד 30 אחוזים בגלל עלויות ההמרה.

ובנוסף יש עמלת עסקה של 2 אחוזים שהממשלה מטילה על כל עסקה דיגיטלית. זה בעצם מס על כל קנייה, לא משנה כמה אתה עשיר או עני.

כשנסענו חזרה להארארה מנסיעת סוף השבוע שלנו, עצרנו באחת מעמדות התירס הרבות שליד הרחוב. גברים צולים גרגרי תירס על גריל אבן מתוצרת עצמית – זה העסק היומיומי שלהם. אתה יכול לראות את אחד הבחורים שנקרא Advance ואת הגריל שלו בעמוד הפרק ב https://bitcoinundco.com/en/africa2. עצרנו את הרכב, קנינו שני קלחי תירס וחברתי שילמה עם EcoCash.

קלח אחד עולה 8 בונד בונד; אם אתה משלם עם EcoCash, 10.

בסוף הצליל אתה יכול לשמוע טלפון מתקדם מצלצל. זהו אישור EcoCash.

"נראה שאני צריך לעשות את זה שוב. אקו-קאש הוא … ואז הוא אומר את מספר הטלפון ושמו" התקדמות "ואז אתה יכול לשמוע את הטלפון שלו מצלצל – STOP [19459005 ]

M-Pesa (M לנייד, פסה היא סווהילית תמורת כסף) הוא שירות העברת כסף, מימון ומימון מימון לטלפונים ניידים, שהושק בשנת 2007 על ידי וודאפון בקניה וטנזניה. M-Pesa מאפשר למשתמשים להפקיד, למשוך, להעביר כסף ולשלם עבור סחורות ושירותים בקלות באמצעות מכשיר נייד.

EcoCash, הושק בשנת 2011 על ידי חברת Econet Wireless, חברת טלפוניה, עבור לקוחותיה בזימבבואה – זה דומה ל- M-Pesa, טלפון סלולרי מבוסס שירות העברת כספים, מימון ומימון מימון.

Econet מאפשרת למשתמשים להפקיד, למשוך, להעביר כסף ולשלם עבור סחורות ושירותים, כולל חשבונות שירות, ממכשיר טלפון נייד. משתמשים יכולים גם לקנות זמן אוויר או חבילות נתונים בתשלום מראש עבור עצמם או עבור אחרים. משתמשים יכולים גם לממש כסף נייד מאוחסן במזומן. תשלום עבור כל שירות מנוכה ישירות מהחשבון המאוחסן בטלפון הנייד.

בדף הפרק ב- bitcoinundco.com/en/africa2 תוכלו למצוא תמונה של שלט EcoCash, שם תוכלו לראות את מספר הטלפון, השם והקודים אליהם אתם חייבים לחייג. שלח את הסכום הנכון של כסף נייד למוכר.

ועכשיו מילה קצרה מהספונסרים שלי:

לא המפתחות שלך, לא המטבעות שלך – היה בעל המפתחות שלך לביטקוין שלך . לשם כך: השתמש בארנק חומרה בנוי היטב כמו BitBox02 על ידי SHIFT Cryptosecurity משוויץ. עם האפליקציה הקרובה שלהם לאנדרואיד תוכלו לחבר את ארנק החומרה ישירות לטלפון שלכם ולשלוח ולקבל ביטקוין תוך כדי תנועה. בדוק את זה ב- shiftcrypto.ch – זה משמרת c r y p t o.ch. אתה מקבל משלוח חינם עם הקוד "אניטה".

ANITA

כמה אנשים מוצבים בנקאית או כמה חסרים בנקאות בזימבבואה?

דוברי זכויות האדם

כדי להסביר את זה, אני צריך להתחיל 10 שנים קודם. בשנת 2009 ממשלת האחדות תחת חוקה חדשה סיימה את שלב הדולר בזימבבואה כמטבע הרשמי והכניסה סל רב-מטבע. בשנת 2015 בעצם הכל שילם בדולר. לזימבבואה הייתה כלכלת דולר, אך לא היה לה כסף. הכספומטים עבדו, אבל כבר לא היה בהם כסף. כמעט כולם לא היו בנקים. בכספומטים מסוימים אתה יכול להשיג ראנד דרום אפריקאי. ובשנת 2016 הקרקעית נפלה על היצע המזומנים.

מדוע אזל המזומן האמריקאי בדולרים בשנת 2016?

דוברי זכויות האדם

סיבה אחת היא שזימבבואה היא הרבה יותר כלכלת יבוא מאשר כלכלת יצוא. אז לפני כן, כמו פעם היה לנו בסיס חקלאי חזק ובסיס ייצור חזק, היינו מייצאים דברים. הייתה לנו כלכלה מתפקדת. בעשרים השנים שחלפו, החקלאות באמת דעכה, הייצור באמת ירד, התחלנו להיות מדינה שייבאה הרבה יותר ממה שהיא ייצאה, או שאפילו ייצרנו את עצמנו. אז כשתלכו לסופר תוכלו לראות שהכל דרום אפריקני, אנחנו לא מייצרים מקומית, אבל אנחנו קונים. ואז תחשוב על דלק, תחשוב על חשמל. יש כלכלה ענקית שרוכשת דברים מבחוץ ולא הרבה שמוכרת בחוץ. אז כל הדולר האמריקני שהסתובב במשק בשלב מסוים הם היו צריכים להיות מחוץ למדינה.

אז עם הזמן, יש לך מה שמכונה חשבון נוסטרו, שהוא בעצם המערכת הבינלאומית של – ברגע שהכסף שלי יוצא מדולר אמריקני במזומן ולבנק, זה עדיין דולרים אמריקניים, אבל זה קיים בפורמט נאמנות אלקטרוני. אז אני בנק כאן ויש לי דולרים אמריקניים, הבנק שלך בארצות שיש לו דולר אמריקאי, אנחנו יודעים שיש לנו דולר אמריקאי באופן קולקטיבי, אבל אני אף פעם לא מתכוון לתת לך פיזית 100 דולר כי אתה הבנק המדינות, נכון? זה קיים רק באופן אלקטרוני. שכל עוד כולנו בוטחים אחד בשני זה נהדר, אבל זה אומר שהבנק בזימבבואה נועד להכניס את האיזון בארה"ב למרחב הנוסטרו הזה באופן בינלאומי, כי זה למעשה המקום בו הוא קיים ומחזיק בערכו. אבל הבנקים לא עשו זאת. אז לאורך זמן, לאט, לאט לאט את היתרה של ארה"ב שחשבתי שיש לי בחשבון שלי, שהם 100 הדולר בארה"ב שהכנסתי לבנק – הבנק לא החזיק אותו במרחב הבטוח, הם השאילו אותו ל הממשלה, הם שאלו אותה, הם החליפו אותה. אז יתרות ארה"ב שהבנקים החזיקו נשחקו. ועכשיו, כשאני זקוק לדולר האמריקני כדי לצאת מחוץ למדינה לקנות דברים, אני זקוק לנוסטרות בפועל, אבל אם אני נמצא בתוך הכלכלה הפנימית שלי, יש לי דולר אמריקאי, בפסיקים הפוכים, ואני נותן לך אותו ו הכל קונה דברים. כן, אז מעולם לא בדקנו אחד את השני כמו, האם אתה עדיין מחזיק בדולרים בפועל? הנה שלי. אז היו שנים של עשייה כזו, ובסופו של דבר פשוט סוג של כולם הדביקו אותנו. וזה היה כמו, מיליונים, מאות מיליוני דולרים אמריקאים בפועל. הבנקים עסקו רק בהלוואות, בהלוואות שטרות האוצר והוצאות. וזה היה רק ​​מספר במסד נתונים. אז המטבע הפיזי והקשה שהיה צריך לגבות את זה, הוא לא נמצא בשום מקום.

בשנת 2016 הם הציגו את שטרי הבונד שהיו דומים לאה, תראו, אין יותר מזומנים במערכת. אנו הולכים להציג שטרי בונד כדי להקל על הדברים האלה. שער החליפין הוא אחד לאחד, כך שטבע בונד אחד הוא דולר אמריקאי. אל תדאג, אתה הולך להיות בסדר. ואנחנו כמו – ובכן, אנחנו לא טיפשים במיוחד. – אבל אתה גם לא יכול לעשות הרבה בקשר לזה. זה הדבר.

ANITA

ואז מה קרה אחר כך? מכיוון ששמעתי מאנשים שהיו להם דולר אמריקאי בבנק, והממשלה שינתה אותו בכוח לדולר זימבבואה. יש לך מקרים או שאתה יכול להגיד משהו על זה?

דוברי זכויות האדם

אני מתכוון , זה בדיוק מה שהם עשו. זה קרה בשני שלבים. מאז 2009 אנו משתמשים בסל רב-מטבע זה. אז חשבון הבנק שלי שהיה לי עם Standard Chartered, זה היה חשבון דולר אמריקאי. ובאוקטובר 2018 התעוררת יום אחד והם היו כמו, אוקיי, חבר'ה: שמע, יש לך חשבון דולר אמריקאי, אבל למעשה, זה עכשיו חשבון RTGS – חשבון הסדר ברוטו בזמן אמת.

כן. אז ממש כמו אפילו כארגון, זה היה אותו דבר. הם המירו את חשבון הבנק האמריקאי שלך עם כל מה שבבעלותך לדולרי RTGS ואמרו לך, אם אתה רוצה, תוכל לפתוח חשבון אמריקאי. אבל אתה צריך להכניס כסף חדש לחשבון הזה, מכיוון שהאחר הוא עכשיו דולר RTGS – שער החליפין הוא אחד לאחד – אבל אתה לא יכול לקבל את הכסף הזה.

כדי לתת לך דוגמא עד כמה מערכת הבנקאות שבורה: בזמנו, כארגון, בנקאנו עם CABS – דון בנק עם כבלים. CABS הוא בנק, אגודת הבניינים המרכז אפריקאית. היה לנו את כל הכסף שלנו בבנק וזכור, אתה לא יכול להשיג כסף. אז נניח שאנחנו חייבים חברה אוסטרית שעובדת עבורנו כאן בזימבבואה 1,000 דולר. איננו יכולים להוציא כסף מהבנק, ולכן עלינו איכשהו להעביר אותו באופן דיגיטלי לחברה באוסטריה. לחברה באוסטריה יש אולי חשבון FCA אמריקאי בארה"ב כאן בזימבבואה, אבל עם בנק אחר – לא עם CABS – כך שאין קשר בין נוסטרו ונוסטרו.

דוברי זכויות האדם

אבל הבנק של החברה האוסטרית אולי יש בנק מקביל בניו יורק. אך ל- CABS אין בנק תואם לדולר אמריקאי. אז CABS צריך למצוא את האירו כדי להמיר את הכסף שלנו כדי לשלוח אותו לאוסטריה – להעביר אותו לניו יורק, כדי שיוכלו לחזור לדרום אפריקה, כך שיוכלו להמיר לדולרים אמריקאים.

כך שחשבון הבנק של החברה האוסטרית כאן יכול להשיג את זה. זה היה מטורף. זה היה פשוטו כמשמעו – כמו ששילמנו שטר אחד כזה – אני חושב שהשטר היה 73 $ והחיובים בבנק היו 45 $ – זה היה פשוט לא שפוי. זה נמשך שנה בערך.

אבל אז בפברואר 2019, התעוררת שוב. והם כאילו, בסדר, בסדר, לא, לא. אתה צודק. שער החליפין אינו אחד לאחד. למעשה, לקח לנו זמן, היינו קצת אטים. אבל אל דאגה, זה עכשיו אחד עד 2.5. יהיה לנו שער חליפין בינבנקאי. אז עכשיו אתה יכול להעביר את הדולר האמריקני שלך ל- RTGS בשער הבנק, אבל כשאתה ממש הולך לבנק הם היו מסתכלים עליך כאילו זה כל כך מטופש – אתה לא יכול לעשות זאת. כאילו אין לנו כסף. אז בעצם לא יכולת לעשות את זה, אבל הם נהגו כמו שאתה יכול.

זה היה הרבה זמן. ואז הם הציגו את המכשיר הסטטוטורי ביוני שאמר: לא עוד דולר אמריקאי. מותר לך להשתמש בדולר זימבבואה בלבד. רק אי פעם, אי פעם.

אבל אז אתה הולך למשרד ממשלתי ואתה צריך להסדיר חשבון ואתה רוצה להשתמש בכרטיס החלקה המקומי שלך – ומשרד הממשלה אומר לך שלא מצטערים, אנו לוקחים דולרים בלבד או כרטיס אשראי בינלאומי. אז זה היה מופרך לחלוטין, אתה יודע?

אניטה פוץ '

כן. ויש לך גם שיעורים שונים, כמו בבנק, יש לך אחד עד 17 או משהו כזה. וברחוב, אחד עד 25. אז אתה מקבל יותר RTGS ברחובות.

דוברי זכויות האדם

כן. מכיוון שהדולר האמריקאי מוערך מאוד. במיוחד עם הרבה אנשים או עסקים, אתה יודע, שצריכים חלקים או אספקה, אי אפשר לייבא אותם או לשלם ב- RTGS. הם זקוקים לדולר האמריקאי. בנוסף, יש הרבה רגולציות לבקרת חליפין על הדולר האמריקני. אז אם אני עמותה, מותר לי כחוק לסחור בדולרים אמריקאים. כך שנוכל לשלם חשבונית לספק מקומי בדולר ארה"ב.

דוברי זכויות האדם

ספק זה צריך לחסל את הדולר האמריקני בתוך 30 יום , או שהם יומרו לחשבון ה- RTGS שלהם לפי שער הבנק. אז אם אני החברה המקומית, ואני רוצה להשתמש בדולרים אמריקאים אלה בכדי לקנות משהו, אני צריך להוכיח את זה – אני חייב למסור את החשבוניות שלי – אני צריך לתת את ההצדקה שלי – אני צריך לבקש רשות. ובנק המילואים רשאי או לא יאפשר לי להעביר את אותם דולר אמריקני מהארץ.

אז נניח שיש לי כוח סולרי ואני רוצה לקנות 20 פאנלים כדי שאוכל למכור אותם. יש לי רק 30 יום לבזבז את הכסף שכבר היה לי. ובנק המילואים יכול לקחת כל עוד הוא רוצה לתת לי אישור אפילו ללכת לספק שוב. אז כמו זו סיבה נוספת לכך שלדולרים הפיזיים בפועל בארה"ב, למזומן הפיזי, יש ערך רב כל כך הרבה יותר. אז אל, אל תכניס 100 דולר לחשבון הבנק שלי למען השם! רק תן לי את המזומנים, מכיוון שהמזומן שאני יכול להחזיק ואני יכול להשתמש בו מתי שאני רוצה לעומת זה שבחשבון הבנק שלי.

אניטה פוץ '

כן, אז זה היתרון העיקרי במזומן של דולר אמריקאי.

דוברי זכויות האדם

כן, זה ענק וזו הסיבה שהפרמיה קיימת.

ועכשיו מילה קצרה מהספונסרים שלי:

ארנק הקלפים הוא פיתרון אידיאלי לאחסון מפתחות bitcoin שלך בטווח הבינוני והארוך. אין צורך בעדכוני תוכנה, זה לא מאה אחוז במצב לא מקוון, הוא לא משאיר עקבות על הבלוקצ'יין אם אתה מוסר אותו במתנה או בירושה. עם ארנק הכרטיסים תקבל כתובת ביטקוין אחת, אתה יכול לשלוח אליה bitcoin, בכל עת שתרצה וכל שעליך לעשות הוא לאחסן אותה במקום בטוח. זהו זה. היצרנים הם בית הדפוס הממלכתי האוסטרי, שהוא גם מפיק הדרכונים של אוסטריה ו- Coinfinity, המתווך הראשון באוסטריה. הזמן את ארנק הכרטיסים שלך ב- cardwallet.com/anita וקבל הנחה של 20 אחוז.

HUMAN RIGHTS SPEAKER

So to answer your question of what percentage of Zimbabwe is banked?

Basically almost everybody has to be banked in one or the other way. People have to use EcoCash, because there is no cash on the streets – there is no other way to get or use money. Every small shop on the streets, every vegetable seller uses EcoCash.

There was a case. Middle of 2019. Government basically said EcoCash, listen, no more cash out. You can no longer take your EcoCash money and change it for U.S. dollars – we’re done. And EcoCash was like haha, no, sorry. Actually, they filed legal papers to object to that. And in the course of those legal papers you got a sense of like, wow, okay, so this percentage of Zimbabwe's transactions are electronic, so it's huge – like 85 plus percent of Zimbabwe's transactions are electronic, which basically means – that percentage of the economy is somehow banked or has EcoCash. Meaning 85 percent of all transactions are electronically and mobile money is a huge part of that. 99.8 percent of the mobile money is EcoCash. I mean, it's huge.

Anita Posch  

Are there other providers who also have something like EcoCash?

HUMAN RIGHTS SPEAKER

Yes, it is like a mobile wallet. There are two other mobile phone operators. But they are tiny. So again, like when you say like what percent of the economy is banked? It's actually huge because of this pressure. In 2015, maybe it would have been probably less than half. But because suddenly now you have an economy in which there is no cash, the only way I can pay for things is EcoCash or swipe. So even things like Steward bank, which is also Econet, which has really popped up in the last few years, like the queues outside of Steward bank are massive, because they don't have any barrier. Like, I have to walk up with my ID and I can open a bank account. And if I want to exist in this economy, I have to have a bank account.

And with EcoCash you don't even have to buy airtime, you do not need a mobile phone package. EcoCash works on your phone frictionless, you only need an ID to register and this even does not have to be your own. From that moment on you can accept payments.

Anita Posch
And is EcoCash a privately held company?

HUMAN RIGHTS SPEAKER

Yes, it's private.

Anita Posch  

But it's huge, isn't it? It's comparable to M-Pesa?

HUMAN RIGHTS SPEAKER

Yeah, yeah, exactly. Is it basically the same.

I mean, you can get money in – from the Diaspora into your EcoCash FCA Foreign Currency Account wallets. So then I can show my relatives on the Diaspora how to put 50 U.S. dollars into my EcoCash FCA wallet. I could then use EcoCash's Bureau de Change to change that money. At the bank rate,

Anita Posch  

Which is not so good.

HUMAN RIGHTS SPEAKER

No. Or I could have my relatives send to me over MoneyGram, which I could exchange to cash.

Anita Posch     

But how much do they take?

HUMAN RIGHTS SPEAKER

It depends on how much you're like how much you're changing. Yeah, like I think it's a percentage of, I mean, I'm not saying it's free or cheap but if I don't have anything, it's the possibility.

Anita Posch

So, and what happened then in 2016, you get Bond notes, one to one to U.S. dollars.

HUMAN RIGHTS SPEAKER

Yeah. So they kind of floated around for a couple years. But it didn't change. It didn't really change the cash situation at all. Like it didn't suddenly get better. I mean, they literally had like, $2 notes and $5 notes and some coins. Lots of coins, and you still had to go to the bank with cash withdrawal limits. And maybe there wouldn't be any cash that day. And I think it was something like $50 a day and $300 a week. I mean, and they would give it to you in coins, like, oh, here I have $50 in coins. It didn't actually improve the cash situation.

Anita Posch  

So just getting back to EcoCash. I mean, how do people feel about having to use this because actually, it's you have to, you're forced to use it.

HUMAN RIGHTS SPEAKER   

Yeah, I can't remember maybe last year there was something like, “Oh, this is so great. You know, Zimbabwe is leading the Electronic Frontier like Zimbabwe is revolutionized. We don't even need cash, we are a plastic money society and we are the future!”

Yeah, like – we are not stupid.

We are more like, this isn't a good thing. This isn't some choice that we've all decided like, Oh, it's so convenient money. Yeah. So what am I gonna do? I'm gonna swipe.

Anita Posch   

I mean, there's one thing you did here, you really leapfrogged the technology. Because I have seen many, many people with smartphones. I was surprised, actually, that so many people have smartphones.

As of November 2017, EcoCash was reported to have 6.7 million registered users, compared with two million conventional bank account holders in the country. It controlled 99.8 percent of the mobile money market in Zimbabwe at the time. During the first six years of existence, the service processed over $23 billion. In 2017, Zimbabwe's Gross Domestic Product was valued at US$7.5 billion.

Prices are constantly changing. That is why the menus in restaurants are without prices. Or as you can see on one of my pictures on the episode page, prices are being crossed out and re-written for instance on a packet of potato chips.

By the time I record this episode – middle of March 2020 – the street rate is 1:43, while the official rate is still 1:17. This is reflected also in this tweet where someone is writing: “Nobody sane will exchange to the official bank rate, when you get much more Zimdollars on the street. Common sense should tell the Reserve Bank of Zimbabwe to float the rate or dollarize. But they won’t do that, because it will stop political elites from LOOTING!”

At the same time prices for and at public infrastructures are raised. For instance, the Bulawayo municipal pool. People who know me better know that wherever I spend some time, I am looking for a pool for a swim. So we headed for the public pool. When we got there a bunch of kids stood in front of the ticket office and we thought that there might be a swimming competition. But we were wrong. The reason for them to stay outside was a price rise from 8 to 25 Zimdollar in one day. The children simply couldn't afford that.

The rampant inflation makes life for people who own and earn in U.S. dollars easier. Everything gets cheaper – on the backs of people who don’t have access to USD.

If something cost 100 Zimbabwe dollars at the beginning of February, it was 4.2 USD; 2.5 weeks later it was 3.3 USD. So – the thing is again, if you are better off and own USD things are getting more affordable – you are better off again. But if you own Zimbabwe dollar only, prices are rising while your wage is in most cases not rising.

Anita Posch   

From my perspective seeing the living conditions of people, the economic situation, the banking problems, the difficulties to get Bond notes, the hyper-inflation and the currency controls, I would say this is the perfect setting for the use of bitcoin to support the flow of money inside and out of the country as well as to support the community and its people.

You are a human rights activist and you know about the properties of bitcoin – being permissionless, transparent, open, non-inflatable, neutral and how it could support sending money in and out of the country circumventing currency controls. How do you estimate the chances for bitcoin adoption in Zimbabwe?

HUMAN RIGHTS Speaker

The main problem for us is exchanging money. It is very difficult and costly. Even converting EcoCash to USD is dodgy. We all know someone who knows someone, who can convert money from one currency or form to another. But we do not use the banks. I assume the problem with bitcoin at the moment is exchanging it to U.S. dollar or the other way round. Because you can not pay your rent or food with bitcoin. So in general – it would be great, but at the moment I do not know how this can work.

Anita Posch

Yes, I interviewed a bitcoin trader here in Zimbabwe, who said that if you own bitcoin you basically own U.S. dollars. Because you will definitely find a person who exchanges it for you. Since cryptocurrency exchanges are outlawed people exchange peer-to-peer in specific WhatsApp or Facebook groups. So if you take on the effort to find those groups, then you can easily exchange bitcoin to USD.

HUMAN RIGHTS SPEAKER

Oh really, that is great. I think it needs a combination of education, reassurance and convenience. As I said, the most important part at the moment would be the exchange possibilities of bitcoin to cash or USD. As long as that's easy, I think the potential and the prospects for bitcoin adoption are pretty high.

Anita Posch

Do you see other obstacles?

HUMAN RIGHTS SPEAKER

I guess liquidity and regulation. Because I do not know what the government is doing here aside from obviously blocking Golix, the only bitcoin exchange we had in Zimbabwe.

Anita Posch

A research paper that I found online – called “The Impact of Cryptocurrencies in Zimbabwe. An Analysis of Bitcoins” written by Anthony Tapiwa Mazikana – says that in 2017 the central bank categorically stated that cryptocurrencies are not welcome in Zimbabwe. The Reserve Bank made it clear that cryptos were endangering the public.

In 2018 the RBZ noted that it will be illegal to accept cryptos as collateral, opening accounts of exchanges, dealing with them and transfer or receipt of money in relating to purchase or sale of virtual currencies.

Further on the research paper says:

The RBZ believed they were “protecting the public” when they banned cryptocurrencies. Around 2018 many people were scammed by a ponzi scheme called MMM. A lot of the guiders made a fair bit of money, with many of them converting their “mavros” – the MMM digital currency – into Bitcoin. With those bitcoin they bought cars from Japan and continued to enjoy their money safely stored in Bitcoin wallets.

So – I assume that those people bought the Japanese cars on a website called “beforward,” it is still possible to buy cars with bitcoin there. Because the online entrepreneur I talked with, he said to me that many people exchanged their money into bitcoin over Golix  – to buy cars. I conclude that in the 2017 bitcoin boom many people in Zimbabwe were scammed by MMM or OneCoin and they reported that to the RBZ. And the RBZ used this as a reason to shut down the crypto exchange Golix and to forbid the handling of virtual currencies.

Yes, scams are a big problem especially in countries where people are poor, in desperate need of money and have a lack of education because of the circumstances. That is why education to see the differences between bitcoin and scams is so important. Banning cryptocurrencies cannot be the answer. Firstly, because the technology in itself is not scamming or fraudulent, it’s people who use it with intent to defraud others; and secondly, bitcoin cannot be banned because it works permissionless and is decentralized. If you ban it in one country, other countries will not. So globally you will always be able to use it – maybe under the radar.

As there are no exchanges in Zimbabwe, people establish groups of trust on social media and exchange peer-to-peer. I believe Satoshi Nakamoto built bitcoin exactly for that purpose. In one of the following episodes I speak with a teacher who is also a digital entrepreneur. She told me about the African philosophy of “Ubuntu” and how the narrative of bitcoin in southern Africa should be shifted from the western narrative of bitcoin as a self-sovereign freedom money to “bitcoin is community money.” In my view, these peer-to-peer groups on social media are exactly an expression of this community support.

TEACHER

Ubuntu basically stands for, I am because you are the health of your community, the health of the people around you will determine your own personal well being. So I'll give you an example of how we greet each other. So when we say good morning, it's typically “Mamukase,” which is just asking, how did you wake up? The response to that is “Tamuka Mamumokau,” which means, we woke up well only if you woke up well. So it's ingrained in our very language. It's, it's basically putting an emphasis on those around you in order to improve your own social standing, your own, your own well being as a person. So I feel like if we shift cryptocurrency for what it stands for aside, there's a one sideways, yeah it's against the system. It's like this activist, it's almost taken on the shade of activism. But if you look at it, then the benefit that I can if I use if I have bitcoin is just choose bitcoin, right? I can send money to my relatives who are in Malawi or in Namibia or in Ghana. Currently I can't with our own currency, I can't send money out freely and quickly. It's usually a bit of a process and you have to get all sorts of approvals. But if cryptocurrency, if bitcoin allows me to quickly take care of the people around me, if we can sit down as a community and say, okay, we need to buy a new borehole for our community because we don't have water, we haven't had water for years and we need a communal borehole; if bitcoin allows us to buy and ship that borehole was they want the equipment or they want to bring it in from America or China or Europe, and we can do that without just by using our phones and not having to go through like, that's an amazing thing. You know, if we look at it from a place of development, if we look at it from a place of helping the community and taking care of each other, [that] allows us to take care of each other without having to create so many barriers and so much red tape to get stuff done with money. I feel like when you change that narrative, you speak to something very deep within an African.”

So now we are coming to the end of this episode: 

All the people I talked with immediately understood the use case of bitcoin in Zimbabwe. But there is another obstacle. Internet use is expensive AND slow. Most of the people in Zimbabwe can not afford to pay for an internet connection. This is one of the reasons why EcoCash is so successful. One does not need to pay for the use upfront and one does not need an internet package to use the mobile money. It is also common to buy a “WhatsApp bundle” or a “Social Media bundle,” which are more affordable than open internet access, which is what you need to install a bitcoin wallet on your phone. Therefore, I suggest solutions, where bitcoin can be used inside those channels. The most used channels are WhatsApp, Facebook and Instagram. Twitter and Telegram are available, too, but not used widely. Telegram saw an influx of users while the internet shut down in Zimbabwe at the beginning of 2019, when people realized that they cannot use WhatsApp or facebook anymore but telegram was still working.

In the next episode you will hear from two bitcoin and cryptocurrency users in Zimbabwe. They are early adopters who use bitcoin as rails to get paid for freelance work from foreign companies and are also bitcoin traders.

If you like my show please subscribe to it in your podcast player and share the episode on social media. You can find additional pictures and videos from my travel on the episode page at bitcoinundco.com/en/africa2

If you are a German speaker and want to start using bitcoin, then I recommend my book to you – it gives you a comprehensive jump start into becoming a bitcoin user, with recommendations and safety tips. You can buy it on Amazon or if you prefer to pay with bitcoin and lightning drop me a message at hello (at) anitaposch.com.

I am currently looking for new sponsors, so please feel free to send me a message, too.

For new updates and education regarding the use of bitcoin please follow me on Twitter @anitaposch and subscribe to my newsletter at anitaposch.com/newsletter – posch with a c.

Thanks for listening.

Music: “Start with yes”, Delicate beats, editing by Adam B. Levine and the bitcoin-life podcast network,  Idea, content and production: yours truly Anita Posch

Listen/subscribe to the bitcoin-life Podcast feed for unique perspectives and fresh daily insight with  Apple Podcasts Spotify Pocketcasts Google Podcasts Castbox Stitcher RadioPublica [1945900 8] IHeartRadio  or  RSS .

כתיבת תגובה

אוהבים את התכנים ובא לכם לפרגן? הינה כתובת ארנק הביטקוין וכתובת ארנק האיטריום לתרומות כל תרומה תתקבל בברכה .

ארנק איטריום
0x88ff296c91dfbe40f9a6cc07ee9fa75cdb1f56e4
ארנק ביטקוין
1E7Sw3pt3BoPdsew7cF5YvVhBsmmRM41sP

אין לראות בניתוחים ובסקירות באתר משום עצה ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך.

כל הפועל בהסתמך על  תוכן האתר אחראי באופן בלעדי לכל נזק ו/או הפסד שייגרם לו עקב פעולותיו

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.

עקבו אחריינו גם

כל הזכויות שמורות לאתר bitcoin-life.co.il אין להעתיק לשכפל או לעשות כל שימוש ללא הודעה בכתב מבעל האתר